A Salute to Our Veterans

On this November 11th, 2014, we want to express our deepest gratitude to those who have served or are currently serving in one of our nation's military branches. We also recognize that families of our soldiers, both former and current, deserve a heartfelt "Thank You" as well.  Let us never forget those that have given their lives and those who have committed their lives to America's freedom - a freedom that has, and always will, come at a great price. Please join us in thanking our current soldiers, remembering our fallen, and loving those who have lost...for we have all been given, yet another day, to wake up in this great nation and call America our home.
OutRival Racing Veterans/Served in the US Armed Forces:

Richard Tramm, Marines 1985-1991
Kelley Golden, Navy 1985-1988
Stephen Johnson, Marines 1997-2005
Steve Alexander, Army 1988-1994
Clint Yates, Navy 1992-1996
Will Featherston, Navy 1987-1991
Bill Gause, Navy 1959-1963
James Light, Army 2004-2008
John Trocko, Marines 1990-1998
Martin Pollizotto, Marines 1997-2003
John Specht, Air Force 1986-2006
Keith Gurule, Navy 1988-1993
Michelle LeBlanc, Air Force 1994-1996
Dave Flora, Air Force 1986-2009
Danny Davidson
*************************************************************


 

It is the Soldier,
not the poet, who has given us freedom of speech.

It is the Soldier,
not the campus organizer, who gives us freedom to demonstrate.

It is the Soldier
who salutes the flag,
who serves beneath the flag,
and whose coffin is draped by the flag,
who allows the protester to burn the flag.

Read Full Story

2014 TriClub World Champion!

OutRival Racing repeats as World Champion in the IRONMAN TriClub Program!
Read Full Story

Oilman 2014

ORR PODIUM AWARD WINNERS
Ryan Snapp - 1st place M25-29, 4:36:06, Run Prime!
Debra Sanchez - 1st place F30-34, 5:21:34, 3rd OA Female!
Carleigh Kutac - 1st place F20-24, 5:35:37!
Jeff Allen - 1st place M39 and under Clydesdale, 6:00:05!
Heather Jorris - 1st place F Relay
Shannon Pope - 1st place F Relay
Karen Maldonado, 1st place F Relay
Ben Williams - 2nd place M35-39, 4:42:14!
Ewoud Hulsewe - 2nd place M40-44, 5:02:01!
John Laskowski - 2nd place M45-49, 5:06:29!
Chelsea Barr - 2nd place F25-29, 5:32:31!
Colin Caughran - 3rd place M30-34, 4:53:26!
Kristin Duplantis - 3rd place F30-34, 5:37:24
Joe Chevalier - 3rd place M25-29, 4:58:51!
Michelle Bland - 3d place Athena, 7:54:40!
Sylvia Escobedo, 3rd place F Relay

 


Aron Harris - 6:38:39
Becky McMorries, relay
Bill Nemzek - 5:58:07
Chad Hawthorne - 5:48:07
Charles Zchiesche - 5:48:16
Danny Davidson, relay
Debi Bliazis - 8:03:29
Dick Wolbers - crashed  prayers!
Eric Belanger - 5:54:30
Ericka Barrientos - 8:15:28
Fred Bingham - 6:22:44
Greg Usher - 5th place M60-64, 6:54:43
Hayden McHan, relay
Heather Jorris, relay
Jarrett Hubert - 4th place M30-34, 4:56:02!
Jenny Hozepfeal - 6:24:27
Joe Aulbert, relay
Joe Francis - 5:45:16
John Specht, relay in honor of Matt Cook
John Trocko - 6:26:30
Josh Michael - 5:57:37
Julie Colasacco - 8:06:15
Kassie Spoede - first timer, 7:34:13: riding on a flat for 16 miles!
Kyle Guidry - 7:43:25
Kyle McMorries - 6:06:15
Kyle Stanosheck - 6:06:15
Liette Ocker - 6:39:57
Luis Bonilla, DNF, back killing him
Mark Simmons, DNF, flat tire
Matthew Vratil - 5:29:09
Melissa Stanosheck - 6:18:39
Michelle Leavitt, relay
Nico Luzardo, relay
Pamela Ferguson, relay
Rafael Iasinchie - 7:24:19
Robert Steneker - 6:05:54
Rose Lynn Menker - 4th place F25-29, 6:20:20!
Sabrina Behrens, relay
Sam Newton - 6:23:50
Sasja Loftin - 5th place F40-44, 6:03:36!
Shane Cloutiaux - 6:03:51
Stephanie Wolf
Steve Brack - 6:10:12
Zareh Vazquez - 6:06:03
 

Read Full Story

IRONMAN Florida 2014

Brian Reina
Bike 5:28:08
Run 4:35:23
Overall 10:08:22


Susan Sullivan
Bike 5:58:30
Run 3:42:53
Overall 9:45:17
9th 35-39AG!
Todd Sumner
Bike 5:34:08
Run 4:38:15
Overall 10:19:46
Triny Willerton
Bike 5:48:09
Run 4:11:08
Overall 10:02:29
13th 40-44AG!
John Kilburn (with Wendy!)
Bike 6:29:23
Run 4:46:51
Overall 11:25:30
Wendy Hammerman Kilburn
Bike 6:29:53
Run 4:46:51
Overall 11:26:00


Read Full Story

Try Andy's Tri, 2014

Tough competition today at Andy Stewart's Try Andy's Tri! Results at: http://www.eztoregister.com/assets/TAT14.HTM

44:11 Scott Wilkinson, 2nd elite, Bike Prime at 29.1mph! Ran 5:12 pace!
45:39 Mark Simmons, 6th place elite, Elite Swim Prime
48:40 Grace Benes, 2nd place elite, Elite Swim Prime and Run Prime!
48:54 Liz Baugher, 3rd place elite!
58:38 Michele Nezi Marvin, 1st 45-49

Read Full Story

IRONMAN World Championship 2014

Karen Maldonado finishes 15th in the 45-49 Age Group at the IRONMAN World Championship!!
Swim 1:11
Bike 6:35
Run 3:52
Overall 11:46


Michael Young finishes the tough day in Kona with an awesome time too!
Swim 1:14
Bike 6:30
Run 4:48
Overall 12:45:22
Congrats to all the Kona finishers for toughing out a very tough day on the Big Island!


Read Full Story

IRONMAN Maryland

John Kilburn
Swim 1:06:51
Bike 5:06:53
Run 3:36:23
Overall 9:56:52
13th Men's 40-44


Julianne Newman
Swim 1:42
Bike 6:19
Run 4:35
Overall 12:51
8th Women's 18-24
Josh DeRienzis
Swim: 1:27:01
Bike: 5:54:34
Run: 4:50:41
Overall 12:28:33
70th Men's 45-49
Coach Courtney Livaudais
Swim 1:07:30
Bike 5:20:00
Run 4:48:17
Overall 11:27:34
11th Women's 30-34
Coach Wendy Hammerman Kilburn
Swim 1:32:05
Bike 5:47:41
Run 4:20:30
Overall 11:51:27
16th Women's 40-44



Read Full Story

Mandy Heintz on TEAM USA!

Wow! 

Mandy Heintz finished a very close 15th place on Team USA in Stage 4 (110K road race) of the Tour of Lotto Belisol in Belgium! With one stage left, she is currently sitting in 21st GC out of over 100 of the best female cyclists in the world. The final stage is also 100K road race tomorrow. 
Read Full Story
Archive for 2014
On this November 11th, 2014, we want to express our deepest gratitude to those who have served or are currently serving in one of our nation's military branches. We also recognize that families of our soldiers, both former and current, deserve a heartfelt "Thank You" as well.  Let us never forget those that have given their lives and those who have committed their lives to America's freedom - a freedom that has, and always will, come at a great price. Please join us in thanking our current soldiers, remembering our fallen, and loving those who have lost...for we have all been given, yet another day, to wake up in this great nation and call America our home.
OutRival Racing Veterans/Served in the US Armed Forces:
 
Richard Tramm, Marines 1985-1991
Kelley Golden, Navy 1985-1988
Stephen Johnson, Marines 1997-2005
Steve Alexander, Army 1988-1994
Clint Yates, Navy 1992-1996
Will Featherston, Navy 1987-1991
Bill Gause, Navy 1959-1963
James Light, Army 2004-2008
John Trocko, Marines 1990-1998
Martin Pollizotto, Marines 1997-2003
John Specht, Air Force 1986-2006
Keith Gurule, Navy 1988-1993
Michelle LeBlanc, Air Force 1994-1996
Dave Flora, Air Force 1986-2009
Danny Davidson
*************************************************************

It is the Soldier
Father Dennis Edward O'Brien 

It is the Soldier,
not the poet, who has given us freedom of speech.

It is the Soldier,
not the campus organizer, who gives us freedom to demonstrate.

It is the Soldier
who salutes the flag,
who serves beneath the flag,
and whose coffin is draped by the flag,
who allows the protester to burn the flag.

OutRival Racing repeats as World Champion in the IRONMAN TriClub Program!

ORR PODIUM AWARD WINNERS
Ryan Snapp - 1st place M25-29, 4:36:06, Run Prime!
Debra Sanchez - 1st place F30-34, 5:21:34, 3rd OA Female!
Carleigh Kutac - 1st place F20-24, 5:35:37!
Jeff Allen - 1st place M39 and under Clydesdale, 6:00:05!
Heather Jorris - 1st place F Relay
Shannon Pope - 1st place F Relay
Karen Maldonado, 1st place F Relay
Ben Williams - 2nd place M35-39, 4:42:14!
Ewoud Hulsewe - 2nd place M40-44, 5:02:01!
John Laskowski - 2nd place M45-49, 5:06:29!
Chelsea Barr - 2nd place F25-29, 5:32:31!
Colin Caughran - 3rd place M30-34, 4:53:26!
Kristin Duplantis - 3rd place F30-34, 5:37:24
Joe Chevalier - 3rd place M25-29, 4:58:51!
Michelle Bland - 3d place Athena, 7:54:40!
Sylvia Escobedo, 3rd place F Relay

 


Aron Harris - 6:38:39
Becky McMorries, relay
Bill Nemzek - 5:58:07
Chad Hawthorne - 5:48:07
Charles Zchiesche - 5:48:16
Danny Davidson, relay
Debi Bliazis - 8:03:29
Dick Wolbers - crashed  prayers!
Eric Belanger - 5:54:30
Ericka Barrientos - 8:15:28
Fred Bingham - 6:22:44
Greg Usher - 5th place M60-64, 6:54:43
Hayden McHan, relay
Heather Jorris, relay
Jarrett Hubert - 4th place M30-34, 4:56:02!
Jenny Hozepfeal - 6:24:27
Joe Aulbert, relay
Joe Francis - 5:45:16
John Specht, relay in honor of Matt Cook
John Trocko - 6:26:30
Josh Michael - 5:57:37
Julie Colasacco - 8:06:15
Kassie Spoede - first timer, 7:34:13: riding on a flat for 16 miles!
Kyle Guidry - 7:43:25
Kyle McMorries - 6:06:15
Kyle Stanosheck - 6:06:15
Liette Ocker - 6:39:57
Luis Bonilla, DNF, back killing him
Mark Simmons, DNF, flat tire
Matthew Vratil - 5:29:09
Melissa Stanosheck - 6:18:39
Michelle Leavitt, relay
Nico Luzardo, relay
Pamela Ferguson, relay
Rafael Iasinchie - 7:24:19
Robert Steneker - 6:05:54
Rose Lynn Menker - 4th place F25-29, 6:20:20!
Sabrina Behrens, relay
Sam Newton - 6:23:50
Sasja Loftin - 5th place F40-44, 6:03:36!
Shane Cloutiaux - 6:03:51
Stephanie Wolf
Steve Brack - 6:10:12
Zareh Vazquez - 6:06:03
 

Brian Reina
Bike 5:28:08
Run 4:35:23
Overall 10:08:22


Susan Sullivan
Bike 5:58:30
Run 3:42:53
Overall 9:45:17
9th 35-39AG!
Todd Sumner
Bike 5:34:08
Run 4:38:15
Overall 10:19:46
Triny Willerton
Bike 5:48:09
Run 4:11:08
Overall 10:02:29
13th 40-44AG!
John Kilburn (with Wendy!)
Bike 6:29:23
Run 4:46:51
Overall 11:25:30
Wendy Hammerman Kilburn
Bike 6:29:53
Run 4:46:51
Overall 11:26:00


Tough competition today at Andy Stewart's Try Andy's Tri! Results at: http://www.eztoregister.com/assets/TAT14.HTM

44:11 Scott Wilkinson, 2nd elite, Bike Prime at 29.1mph! Ran 5:12 pace!
45:39 Mark Simmons, 6th place elite, Elite Swim Prime
48:40 Grace Benes, 2nd place elite, Elite Swim Prime and Run Prime!
48:54 Liz Baugher, 3rd place elite!
58:38 Michele Nezi Marvin, 1st 45-49

Karen Maldonado finishes 15th in the 45-49 Age Group at the IRONMAN World Championship!!
Swim 1:11
Bike 6:35
Run 3:52
Overall 11:46


Michael Young finishes the tough day in Kona with an awesome time too!
Swim 1:14
Bike 6:30
Run 4:48
Overall 12:45:22
Congrats to all the Kona finishers for toughing out a very tough day on the Big Island!


John Kilburn
Swim 1:06:51
Bike 5:06:53
Run 3:36:23
Overall 9:56:52
13th Men's 40-44


Julianne Newman
Swim 1:42
Bike 6:19
Run 4:35
Overall 12:51
8th Women's 18-24
Josh DeRienzis
Swim: 1:27:01
Bike: 5:54:34
Run: 4:50:41
Overall 12:28:33
70th Men's 45-49
Coach Courtney Livaudais
Swim 1:07:30
Bike 5:20:00
Run 4:48:17
Overall 11:27:34
11th Women's 30-34
Coach Wendy Hammerman Kilburn
Swim 1:32:05
Bike 5:47:41
Run 4:20:30
Overall 11:51:27
16th Women's 40-44



Wow! 

Mandy Heintz finished a very close 15th place on Team USA in Stage 4 (110K road race) of the Tour of Lotto Belisol in Belgium! With one stage left, she is currently sitting in 21st GC out of over 100 of the best female cyclists in the world. The final stage is also 100K road race tomorrow.