OutRival Racing at the CB&I Triathlon

 

The local CB&I Triathlon celebrated it's 10th year in the Woodlands, and OutRival Racing athletes had an incredible day.  Many first-timers crossed their first-ever triathlon finish-line, numerous personal records were set, and many goals were met!  ORR athletes had the honor of receiving over 30 podium awards including 7 out of 9 of the Elite Male spots, the top two Female Elite finishers, the top Overall Age-Group Male Finisher, the top Masters' Female, as well as numerous Age-Group podium awards.

Best male performances of the day go to 22-year old Scott Wilkinson and 18-year old Matthew Perches.  Scott took a break from studying for his Finals at Texas A&M to come race this morning; he hammered out the fastest run-split of the day at 5:29 pace, coming within 45-seconds of repeat winner Balasz Coske!  Eigtheen-year-old Matthew (who lost his bike a couple months ago as it took a suicide jump off his car onto I-45) had the 5th overall Fastest time including elites as well as the fastest Male Age-Group time.  The OutRival Racing men took 6 of the top 10 spots and 24 of the top 40.

Best female performance of the day goes to Grace Benes with the overall female win of 1:09:31, the second fastest-swim time of the day right behind the male Elite winner. The ORR Women took 7 of the top 10 spots as well as podium awards in almost every age-group and a podium sweep in the 45-49AG!  Way to go ladies! ORR Athletes participated in the winning relays for the Mixed, Women's and Men's Divisions as well and took the top spot in the Athena division.  The OutRival Racing Coaches are so very proud of each and every athlete for your dedication and hard work! 

Men's Elite Wave
 
Swim
Bike 
 
Run
 
2nd
Scott Wilkinson
1:02:01
07:56.0
35:17.7
25.5mph
17:05.4
5:29/M
3rd
Todd Teren
1:03:32
07:07.8
37:08.3
24.2mph
17:20.2
5:33/M
4th
Bradley Pigage
1:03:57
07:05.5
36:58.6
24.3mph
17:34.6
5:38/M
5th
Zach Smith
1:05:28
08:08.6
37:08.4
24.2mph
18:10.4
5:49/M
7th
Andrew Cashion
1:07:38
08:49.9
38:12.7
23.6mph
18:22.4
5:53/M
8th
Roberto Guiot
1:10:07
08:08.1
40:12.2
22.4mph
19:31.8
6:15/M
9th
Jarrett Hubert
1:11:58
08:30.5
41:31.6
21.7mph
19:16.0
6:11/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's Elite Wave
 
 
 
 
 
 
1st 
Grace Benes
1:09:31
06:45.7
40:32.4
22.2mph
19:39.1
6:18/M
2nd
Lauren Lewis
1:11:36
08:00.2
41:10.4
21.9mph
20:28.9
6:34/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Overall Male Age-Group 
 
 
 
 
 
 
1st
Matthew Perches
1:05:07
07:49.5
37:59.1
23.7mph
17:26.9
5:35/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Overall Female Masters 
 
 
 
 
 
 
1st
Heather Jorris
1:16:01
08:43.9
43:07.0
20.9mph
21:19.7
6:50/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 15-19AG
 
 
 
 
 
 
3rd
Andy Roldan
1:23:42
08:42.4
46:27.3
19.4mph
25:54.0
8:18/M
5th
Maria Lopez
1:26:24
11:37.5
49:22.1
18.2mph
23:31.8
7:32/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 20-24AG
 
 
 
 
 
 
2nd
Kendall Zurbuchen
1:35:09
10:43.4
51:27.3
17.5mph
29:30.4
9:27/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 25-29AG
 
 
 
 
 
 
2nd
Sarah Ginsbach
1:27:20
10:54.3
45:51.4
19.6mph
27:06.4
8:41/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 30-34-AG
 
 
 
 
 
 
1st
Courtney Livaudais
1:17:16
07:59.9
43:12.6
20.8mph
22:54.8
7:20/M
6th
Heather Mallette
1:21:53
10:35.7
44:34.4
20.2mph
23:20.7
7:29/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 35-39AG
 
 
 
 
 
 
1st
Lesle Clinchard
1:14:35
09:47.6
41:26.2
21.7mph
20:10.3
6:28/M
7th
Amy Barr
1:23:28
10:34.1
43:47.4
20.6mph
25:45.4
8:15/M
8th
Amy Bills
1:24:00
10:37.3
48:25.3
18.6mph
21:16.6
6:49/M
12th
Liliana Hernandez
1:30:06
12:40.0
48:29.3
18.6mph
25:34.8
8:12/M
46th
Eri Swager
 
15:30.4
58:47.2
15.3mph
29:09.0
9:20/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 40-44AG
 
 
 
 
 
 
1st
Triny Aguirre
1:11:01
10:59.3
41:00.8
22.0mph
 
 
7th
Holly Mishoe
1:25:35
16:05.1
41:13.0
21.8mph
23:42.6
7:36/M
10th
Melissa Stanosheck
1:25:59
10:02.9
44:36.2
20.2mph
23:54.6
7:40/M
11th
Sylvia Escobedo
1:27:12
11:39.9
46:15.5
19.5mph
26:36.9
8:32/M
12th
Mary Kay Cooper
1:27:32
08:10.9
49:26.2
18.2mph
25:28.6
8:10/M
15th
Pamela Hill
1:29:44
14:02.0
46:44.8
19.3mph
23:48.6
7:38/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 45-49AG
 
 
 
 
 
 
1st
Lisa Berman
1:23:13
10:34.3
44:59.0
20.0mph
23:11.8
7:26/M
2nd
Leslie Dupuy
1:26:55
10:59.6
45:47.9
19.7mph
25:12.5
8:05/M
3rd
Karrie Bellard
1:27:20
11:36.1
47:08.1
19.1mph
22:43.8
7:17/M
5th
Michelle Leavitt
1:33:57
14:31.2
49:41.2
18.1mph
23:06.8
7:24/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 60-64AG
 
 
 
 
 
 
1st
Robyn Broes
1:34:24
13:27.8
49:03.0
18.4mph
26:45.5
8:34/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's -Under 14
 
 
 
 
 
 
1st
Rafael Rodriguez
1:22:46
09:25.8
51:38.4
17.4mph
19:05.9
6:07/M
3rd
Andres Lopez-Aguirre
1:25:13
10:44.1
48:59.7
18.4mph
21:36.2
6:55/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 15-19AG
 
 
 
 
 
 
1st
Austin Walin
1:09:36
07:45.6
40:26.8
22.3mph
19:40.8
6:18/M
2nd
Nicolas Restrepo
1:11:06
07:07.8
41:49.2
21.5mph
20:39.5
6:37/M
4th
Juan Pablo Rodriguez
1:17:03
08:56.6
45:55.1
19.6mph
20:04.7
6:26/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 30-34AG
 
 
 
 
 
 
2nd
Nathan Winkelmann
1:08:13
10:10.3
 
 
18:53.7
6:03/M
3rd
Mike Swarzkopf
1:09:22
07:27.6
39:57.0
22.5mph
19:36.4
6:17/M
4th
Pablo Gomez
1:09:41
07:57.5
40:58.4
22.0mph
18:17.4
5:52/M
9th
Matt Hemberger
1:16:07
09:56.9
42:21.2
21.3mph
20:33.7
6:35/M
10th
Dustin Weaver
1:17:10
10:13.6
41:31.1
21.7mph
22:48.2
7:18/M
31st
Luis Texier
1:33:17
11:28.0
47:53.7
18.8mph
26:51.9
8:36/M
33rd
Corey Oliver
1:34:15
12:28.0
50:46.0
17.7mph
25:09.6
8:04/M
37th
Enrique Centeno
1:37:24
19:23.9
49:31.4
18.2mph
22:07.0
7:05/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 35-39AG
 
 
 
 
 
 
1st
Mikey Benes
1:10:56
08:29.7
38:59.9
23.1mph
21:21.3
6:51/M
3rd
Adam Currier
1:12:29
08:51.6
40:43.0
22.1mph
19:38.5
6:18/M
5th
Raul Luzardo
1:13:10
09:25.6
40:27.7
22.2mph
20:57.0
6:43/M
7th
Benjamin Williams
1:14:26
09:06.5
41:59.6
21.4mph
20:12.9
6:28/M
8th
Bryan Kraham
1:16:58
08:34.2
44:08.8
20.4mph
21:49.5
7:00/M
9th
David Authement
1:17:14
10:51.0
40:27.9
22.2mph
21:04.5
6:45/M
10th
Yuji Iwanaka
1:17:30
08:09.3
44:43.4
20.1mph
21:26.2
6:52/M
11th
Allan Reitzer
1:17:53
10:39.5
42:13.7
21.3mph
22:10.9
7:06/M
19th
Clint Yates
1:21:55
10:09.5
45:40.3
19.7mph
22:05.0
7:04/M
25th
Chris Nichols
1:23:26
09:14.3
46:21.2
19.4mph
22:48.5
7:18/M
28th
Danny Sanchez
1:24:13
09:57.7
44:13.7
20.4mph
27:17.9
8:45/M
49th
Christopher Marciano
1:37:14
10:53.3
53:35.0
16.8mph
26:34.8
8:31/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 40-44AG
 
 
 
 
 
 
3rd
Marcos Omelanczuk
1:10:47
08:39.3
37:54.8
23.7mph
21:42.1
6:57/M
4th
Tate Wright
1:11:29
09:03.9
40:24.2
22.3mph
19:13.3
6:10/M
13th
Ewoud Hulsewe
1:15:51
09:48.9
39:11.7
23.0mph
22:21.6
7:10/M
25th
Jose Velasco
1:22:34
09:18.0
43:10.5
20.8mph
25:23.0
8:08/M
36th
Rafael Mercado
1:26:08
11:20.5
44:22.4
20.3mph
25:42.8
8:14/M
37th
Enrique Orozco
1:26:34
10:15.4
46:25.5
19.4mph
23:28.7
7:31/M
38th
Mark Leblanc
1:26:40
11:58.0
45:13.0
19.9mph
25:10.5
8:04/M
43rd
Kyle Stanosheck
1:27:37
11:22.2
44:17.0
20.3mph
26:09.1
8:23/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 45-49AG
 
 
 
 
 
 
2nd
John Oldfield
1:10:57
10:29.6
38:40.7
23.3mph
19:11.1
6:09/M
3rd
John Specht
1:11:01
09:59.6
39:15.3
22.9mph
18:56.6
6:04/M
4th
Doug Cooper
1:11:27
07:03.2
40:16.1
22.4mph
20:28.7
6:34/M
7th
Jamie Farmer
1:12:13
09:46.6
38:49.8
23.2mph
21:17.0
6:49/M
11th
Shane Clotiaux
1:15:25
11:11.0
40:40.9
22.1mph
21:07.2
6:46/M
12th
Rick Parker
1:15:29
09:17.0
40:07.6
22.4mph
21:35.9
6:55/M
16th
Dick Wolbers
1:16:54
10:10.9
 
 
21:11.4
6:47/M
20th
Leonel Guerrero
1:20:10
10:41.3
43:44.6
20.6mph
21:49.4
7:00/M
22nd
Robert Merrill
1:20:51
10:03.7
43:02.3
20.9mph
23:25.5
7:30/M
27th
Elias Divo
1:23:23
09:47.3
47:46.4
18.8mph
23:03.5
7:23/M
29th
Richard Tramm
1:24:55
13:29.9
44:15.6
20.3mph
23:57.8
7:41/M
38th
Brian Perry
1:29:09
08:36.9
45:49.9
19.6mph
30:22.5
9:44/M
63rd
Phillip Sanov
1:40:05
11:19.1
47:39.0
18.9mph
35:46.3
11:28/M
68
Robert Epperson
1:48:16
24:52.2
52:30.2
17.1mph
02:26.1
8:15/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 50-54
 
 
 
 
 
 
8th
Thomas Schwarzkopf
1:17:37
08:09.7
43:13.4
20.8mph
23:40.4
7:35/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Relays
 
 
 
 
 
 
 
1st
Buck Holden swam 8:12 and biked  21.7 on a mixed relay
 
 
 
1st
Sarah Hankla swam 7:11 and ran 18:04 and Michelle LeBlanc biked 24.8 mph on a Women's Relay
3rd
Leslie Watts swam 9:24 and ran 23:13 and Chris Gause biked 16.6 mph on a Women's relay
1st
Willie Oceja ran 17: 21 on a Men's relay
 
 
 
 
 
Aeri York, swam on relay with Joe Dirt and Captain America
 
 
 
 
Rahael Peters, biked on Luke's Locker relay--first-ever!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Athena
 
 
 
 
 
 
1st
Michelle Bland
 
14:48.0
54:10.9
16.6mph
36:12.3
11:36/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Clydesdales
 
 
 
 
 
 
10th
Eduardo Briz
 
13:42.2
49:42.8
18.1mph
29:28.6
9:27/M

!

Read Full Story
Archive for 04 May, 2013

 ORRCB&ITeamPhoto_notserious

The local CB&I Triathlon celebrated it's 10th year in the Woodlands, and OutRival Racing athletes had an incredible day.  Many first-timers crossed their first-ever triathlon finish-line, numerous personal records were set, and many goals were met!  ORR athletes had the honor of receiving over 30 podium awards including 7 out of 9 of the Elite Male spots, the top two Female Elite finishers, the top Overall Age-Group Male Finisher, the top Masters' Female, as well as numerous Age-Group podium awards.

Best male performances of the day go to 22-year old Scott Wilkinson and 18-year old Matthew Perches.  Scott took a break from studying for his Finals at Texas A&M to come race this morning; he hammered out the fastest run-split of the day at 5:29 pace, coming within 45-seconds of repeat winner Balasz Coske!  Eigtheen-year-old Matthew (who lost his bike a couple months ago as it took a suicide jump off his car onto I-45) had the 5th overall Fastest time including elites as well as the fastest Male Age-Group time.  The OutRival Racing men took 6 of the top 10 spots and 24 of the top 40.

Best female performance of the day goes to Grace Benes with the overall female win of 1:09:31, the second fastest-swim time of the day right behind the male Elite winner. The ORR Women took 7 of the top 10 spots as well as podium awards in almost every age-group and a podium sweep in the 45-49AG!  Way to go ladies! ORR Athletes participated in the winning relays for the Mixed, Women's and Men's Divisions as well and took the top spot in the Athena division.  The OutRival Racing Coaches are so very proud of each and every athlete for your dedication and hard work! 

Men's Elite Wave
 
Swim
Bike 
 
Run
 
2nd
Scott Wilkinson
1:02:01
07:56.0
35:17.7
25.5mph
17:05.4
5:29/M
3rd
Todd Teren
1:03:32
07:07.8
37:08.3
24.2mph
17:20.2
5:33/M
4th
Bradley Pigage
1:03:57
07:05.5
36:58.6
24.3mph
17:34.6
5:38/M
5th
Zach Smith
1:05:28
08:08.6
37:08.4
24.2mph
18:10.4
5:49/M
7th
Andrew Cashion
1:07:38
08:49.9
38:12.7
23.6mph
18:22.4
5:53/M
8th
Roberto Guiot
1:10:07
08:08.1
40:12.2
22.4mph
19:31.8
6:15/M
9th
Jarrett Hubert
1:11:58
08:30.5
41:31.6
21.7mph
19:16.0
6:11/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's Elite Wave
 
 
 
 
 
 
1st 
Grace Benes
1:09:31
06:45.7
40:32.4
22.2mph
19:39.1
6:18/M
2nd
Lauren Lewis
1:11:36
08:00.2
41:10.4
21.9mph
20:28.9
6:34/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Overall Male Age-Group 
 
 
 
 
 
 
1st
Matthew Perches
1:05:07
07:49.5
37:59.1
23.7mph
17:26.9
5:35/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Overall Female Masters 
 
 
 
 
 
 
1st
Heather Jorris
1:16:01
08:43.9
43:07.0
20.9mph
21:19.7
6:50/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 15-19AG
 
 
 
 
 
 
3rd
Andy Roldan
1:23:42
08:42.4
46:27.3
19.4mph
25:54.0
8:18/M
5th
Maria Lopez
1:26:24
11:37.5
49:22.1
18.2mph
23:31.8
7:32/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 20-24AG
 
 
 
 
 
 
2nd
Kendall Zurbuchen
1:35:09
10:43.4
51:27.3
17.5mph
29:30.4
9:27/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 25-29AG
 
 
 
 
 
 
2nd
Sarah Ginsbach
1:27:20
10:54.3
45:51.4
19.6mph
27:06.4
8:41/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 30-34-AG
 
 
 
 
 
 
1st
Courtney Livaudais
1:17:16
07:59.9
43:12.6
20.8mph
22:54.8
7:20/M
6th
Heather Mallette
1:21:53
10:35.7
44:34.4
20.2mph
23:20.7
7:29/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 35-39AG
 
 
 
 
 
 
1st
Lesle Clinchard
1:14:35
09:47.6
41:26.2
21.7mph
20:10.3
6:28/M
7th
Amy Barr
1:23:28
10:34.1
43:47.4
20.6mph
25:45.4
8:15/M
8th
Amy Bills
1:24:00
10:37.3
48:25.3
18.6mph
21:16.6
6:49/M
12th
Liliana Hernandez
1:30:06
12:40.0
48:29.3
18.6mph
25:34.8
8:12/M
46th
Eri Swager
 
15:30.4
58:47.2
15.3mph
29:09.0
9:20/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 40-44AG
 
 
 
 
 
 
1st
Triny Aguirre
1:11:01
10:59.3
41:00.8
22.0mph
 
 
7th
Holly Mishoe
1:25:35
16:05.1
41:13.0
21.8mph
23:42.6
7:36/M
10th
Melissa Stanosheck
1:25:59
10:02.9
44:36.2
20.2mph
23:54.6
7:40/M
11th
Sylvia Escobedo
1:27:12
11:39.9
46:15.5
19.5mph
26:36.9
8:32/M
12th
Mary Kay Cooper
1:27:32
08:10.9
49:26.2
18.2mph
25:28.6
8:10/M
15th
Pamela Hill
1:29:44
14:02.0
46:44.8
19.3mph
23:48.6
7:38/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 45-49AG
 
 
 
 
 
 
1st
Lisa Berman
1:23:13
10:34.3
44:59.0
20.0mph
23:11.8
7:26/M
2nd
Leslie Dupuy
1:26:55
10:59.6
45:47.9
19.7mph
25:12.5
8:05/M
3rd
Karrie Bellard
1:27:20
11:36.1
47:08.1
19.1mph
22:43.8
7:17/M
5th
Michelle Leavitt
1:33:57
14:31.2
49:41.2
18.1mph
23:06.8
7:24/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Women's 60-64AG
 
 
 
 
 
 
1st
Robyn Broes
1:34:24
13:27.8
49:03.0
18.4mph
26:45.5
8:34/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's -Under 14
 
 
 
 
 
 
1st
Rafael Rodriguez
1:22:46
09:25.8
51:38.4
17.4mph
19:05.9
6:07/M
3rd
Andres Lopez-Aguirre
1:25:13
10:44.1
48:59.7
18.4mph
21:36.2
6:55/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 15-19AG
 
 
 
 
 
 
1st
Austin Walin
1:09:36
07:45.6
40:26.8
22.3mph
19:40.8
6:18/M
2nd
Nicolas Restrepo
1:11:06
07:07.8
41:49.2
21.5mph
20:39.5
6:37/M
4th
Juan Pablo Rodriguez
1:17:03
08:56.6
45:55.1
19.6mph
20:04.7
6:26/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 30-34AG
 
 
 
 
 
 
2nd
Nathan Winkelmann
1:08:13
10:10.3
 
 
18:53.7
6:03/M
3rd
Mike Swarzkopf
1:09:22
07:27.6
39:57.0
22.5mph
19:36.4
6:17/M
4th
Pablo Gomez
1:09:41
07:57.5
40:58.4
22.0mph
18:17.4
5:52/M
9th
Matt Hemberger
1:16:07
09:56.9
42:21.2
21.3mph
20:33.7
6:35/M
10th
Dustin Weaver
1:17:10
10:13.6
41:31.1
21.7mph
22:48.2
7:18/M
31st
Luis Texier
1:33:17
11:28.0
47:53.7
18.8mph
26:51.9
8:36/M
33rd
Corey Oliver
1:34:15
12:28.0
50:46.0
17.7mph
25:09.6
8:04/M
37th
Enrique Centeno
1:37:24
19:23.9
49:31.4
18.2mph
22:07.0
7:05/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 35-39AG
 
 
 
 
 
 
1st
Mikey Benes
1:10:56
08:29.7
38:59.9
23.1mph
21:21.3
6:51/M
3rd
Adam Currier
1:12:29
08:51.6
40:43.0
22.1mph
19:38.5
6:18/M
5th
Raul Luzardo
1:13:10
09:25.6
40:27.7
22.2mph
20:57.0
6:43/M
7th
Benjamin Williams
1:14:26
09:06.5
41:59.6
21.4mph
20:12.9
6:28/M
8th
Bryan Kraham
1:16:58
08:34.2
44:08.8
20.4mph
21:49.5
7:00/M
9th
David Authement
1:17:14
10:51.0
40:27.9
22.2mph
21:04.5
6:45/M
10th
Yuji Iwanaka
1:17:30
08:09.3
44:43.4
20.1mph
21:26.2
6:52/M
11th
Allan Reitzer
1:17:53
10:39.5
42:13.7
21.3mph
22:10.9
7:06/M
19th
Clint Yates
1:21:55
10:09.5
45:40.3
19.7mph
22:05.0
7:04/M
25th
Chris Nichols
1:23:26
09:14.3
46:21.2
19.4mph
22:48.5
7:18/M
28th
Danny Sanchez
1:24:13
09:57.7
44:13.7
20.4mph
27:17.9
8:45/M
49th
Christopher Marciano
1:37:14
10:53.3
53:35.0
16.8mph
26:34.8
8:31/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 40-44AG
 
 
 
 
 
 
3rd
Marcos Omelanczuk
1:10:47
08:39.3
37:54.8
23.7mph
21:42.1
6:57/M
4th
Tate Wright
1:11:29
09:03.9
40:24.2
22.3mph
19:13.3
6:10/M
13th
Ewoud Hulsewe
1:15:51
09:48.9
39:11.7
23.0mph
22:21.6
7:10/M
25th
Jose Velasco
1:22:34
09:18.0
43:10.5
20.8mph
25:23.0
8:08/M
36th
Rafael Mercado
1:26:08
11:20.5
44:22.4
20.3mph
25:42.8
8:14/M
37th
Enrique Orozco
1:26:34
10:15.4
46:25.5
19.4mph
23:28.7
7:31/M
38th
Mark Leblanc
1:26:40
11:58.0
45:13.0
19.9mph
25:10.5
8:04/M
43rd
Kyle Stanosheck
1:27:37
11:22.2
44:17.0
20.3mph
26:09.1
8:23/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 45-49AG
 
 
 
 
 
 
2nd
John Oldfield
1:10:57
10:29.6
38:40.7
23.3mph
19:11.1
6:09/M
3rd
John Specht
1:11:01
09:59.6
39:15.3
22.9mph
18:56.6
6:04/M
4th
Doug Cooper
1:11:27
07:03.2
40:16.1
22.4mph
20:28.7
6:34/M
7th
Jamie Farmer
1:12:13
09:46.6
38:49.8
23.2mph
21:17.0
6:49/M
11th
Shane Clotiaux
1:15:25
11:11.0
40:40.9
22.1mph
21:07.2
6:46/M
12th
Rick Parker
1:15:29
09:17.0
40:07.6
22.4mph
21:35.9
6:55/M
16th
Dick Wolbers
1:16:54
10:10.9
 
 
21:11.4
6:47/M
20th
Leonel Guerrero
1:20:10
10:41.3
43:44.6
20.6mph
21:49.4
7:00/M
22nd
Robert Merrill
1:20:51
10:03.7
43:02.3
20.9mph
23:25.5
7:30/M
27th
Elias Divo
1:23:23
09:47.3
47:46.4
18.8mph
23:03.5
7:23/M
29th
Richard Tramm
1:24:55
13:29.9
44:15.6
20.3mph
23:57.8
7:41/M
38th
Brian Perry
1:29:09
08:36.9
45:49.9
19.6mph
30:22.5
9:44/M
63rd
Phillip Sanov
1:40:05
11:19.1
47:39.0
18.9mph
35:46.3
11:28/M
68
Robert Epperson
1:48:16
24:52.2
52:30.2
17.1mph
02:26.1
8:15/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Men's 50-54
 
 
 
 
 
 
8th
Thomas Schwarzkopf
1:17:37
08:09.7
43:13.4
20.8mph
23:40.4
7:35/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Relays
 
 
 
 
 
 
 
1st
Buck Holden swam 8:12 and biked  21.7 on a mixed relay
 
 
 
1st
Sarah Hankla swam 7:11 and ran 18:04 and Michelle LeBlanc biked 24.8 mph on a Women's Relay
3rd
Leslie Watts swam 9:24 and ran 23:13 and Chris Gause biked 16.6 mph on a Women's relay
1st
Willie Oceja ran 17: 21 on a Men's relay
 
 
 
 
 
Aeri York, swam on relay with Joe Dirt and Captain America
 
 
 
 
Rahael Peters, biked on Luke's Locker relay--first-ever!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Athena
 
 
 
 
 
 
1st
Michelle Bland
 
14:48.0
54:10.9
16.6mph
36:12.3
11:36/M
 
 
 
 
 
 
 
 
Clydesdales
 
 
 
 
 
 
10th
Eduardo Briz
 
13:42.2
49:42.8
18.1mph
29:28.6
9:27/M

!